לפגישת ייעוץ 1800-210-210 call-us צרו קשר contact-us whatsapp-call

ניתוח שאיבת שומן

הטיפול בשאיבת שומן מתאים לנשים וגברים כאחד. ניתוחי שאיבות השומן למיניהן נועדו לעיצוב הגוף וחלקיו השונים ולא להורדה במשקל. הורדה במשקל נעשית בעיקר באמצעות שינוי באורח החיים הכולל תזונה נכונה ופעילות גופנית או לחילופין על ידי ניתוחים בריאטריים (קיצור קיבה, מעקף, שרוול וכו׳) שנועדו לשמנים מאוד שההשמנה עלולה לפגוע בבריאותם.

יש להדגיש כי ניתוח שאיבת שומן אינו בא במקום דיאטה ופעילות ספורטיבית. הניתוח הוא אופטימלי ונכון עבור נשים וגברים לא מלאים, שזקוקים לטיפול ממוקד באיזור בו הצטברו עודפי שומן. שאיבת שומן אינה מתאימה לאנשים הסובלים מעודף משקל גדול ועודפים של שומן בכל חלקי גופם, אלא דווקא לאילו שכבר עשו דיאטה והצליחו להשיל מעליהם את רוב עודפי השומן, אבל באזורים מסוימים השומן התעקש להישאר. בניתוח לשאיבת שומן חברת ״אלונה שכטר – פלסטיקה ואסתטיקה״ מצרים היקפים באזורי גוף שונים, על ידי טיפול בשומן הממוקם בין השריר לעור, אך התוצאה האסתטית תלויה בין היתר גם בתגובת העור לשינויים בהיקפים.

כשהאלסטיות של העור טובה התוצאות בהתאם, אך במקרים שלא, לעיתים יש לשלב שאיבת שומן ומתיחת העור. ניתוח שאיבת שומן יכולה להיעשות באזורי גוף שונים. כאשר מדובר באזורים בהם העור מגיב לא טוב לשינוי בהיקפים כמו ירכיים פנימיות, זרועות ובטן, ובעיקר שהעור בעל אלסטיות פגומה בעקבות הריונות או השמנות וירידות במשקל, כאמור יש לשלב ניתוח למתיחת העור. במקרים בהם האלסטיות טובה ניתן לבצע שאיבת שומן בלבד.

כאשר העור במצב אלסטיות ביניים, יש לשקול ביצוע שאיבת שומן בה ממיסים את השומן לא על ידי נוזל אלא באמצעות לייזר או אולטרא סאונד וכו׳, טכנולוגיות המפיצות חום המשפר את יכולת העור להגיב לשינויים בהיקפים. הטיפול מתאים לאנשים עם מודעות גבוהה והסובלים מהצטברות שומנים באזורים מסוימים בצורה לא פרופורציונלית לאזורי הגוף האחרים, אנשים אלה יוכלו לראות תועלת רבה מהליך כזה של שאיבת שומן. נציין שוב ששאיבת שומן לא נועדה להפוך אנשים שמנים לרזים.

כדאי להדגיש שהתוצאות של שאיבת שומן מגיעות רק לאחר חודשיים שלושה מיום הניתוח וזה הזמן שבו צופים בירידה משמעותית בהיקפים. שאיבת שומן היא טיפול בטוח ויעיל להסרת שומן עיקש מאזור מסוים מהגוף. כולנו מכירים את האזור בגופינו אשר לא משנה כמה אנחנו מרזים, במקום הזה לא רואים שינוי. האזורים הבעייתים שונים מאדם לאדם ותלויים במספר רב של גורמים. אצל נשים לדוגמא, בדרך כלל השומן העיקש נמצא בירכיים, במותנים ובעכוז, בעוד אצל גברים השומן העיקש נמצא בעיקר בבטן התחתונה ובמותנים.

הניתוח לשאיבת שומן נערך בבית חולים תחת הרדמה כללית או מקומית, תלוי באזור השאיבה ובכמות הרצויה לשאוב. גם אורך הניתוח תלוי מאוד בכמות שאיבת השומן המתוכננת. במהלך הניתוח מזליפים נוזלים לתוף השומן התת עורי, לאחר מכן מתחילה השאיבה דרך מספר חתכים קטנים מאוד באותם אזורים הזקוקים לשאיבת השומן.

במידה ורוצים לשמר את התוצאה האסתטית החדשה, חייבים להתייחס לניתוח כאל חלק מתהליך שדורש מחויבות ושינוי כולל באורח החיים. בעיקר פעילות אירובית, כגון צעידה, ג'וגינג או רכיבה על אופניים, בעצימות מתונה עד בינונית, ארבע-חמש פעמים בשבוע, ולפרקי זמן של 30 – 40 דקות לפחות בכל פעם. הפעילות הבסיסית חייבת להיות אירובית.

בחברת ״אלונה שכטר – פלסטיקה ואסתטיקה״, נהיה תמיד לצידך, לפני הניתוח, במהלך הניתוח וגם לאחריו. אנחנו לפני הכל בית חם, מקצועי ודואג.

ניתן לצפות בתמונות של ניתוח שאיבת שומן לפני ואחרי בקישור למעלה. את תיקיית התמונות לניתוח שאיבת שומן מיגנו באמצעות סיסמא על מנת לשמור ככל שניתן על פרטיות לקוחותינו.

כל התמונות לניתוח שאיבת שומן שאנו מציגים קיבלו אישור חתום בכתב של לקוחותינו. התמונות שמופיעות הינן אותנטיות ולא בוצע בהן שום עריכה מלבד הסתרה של סימנים מזהים.

על מנת לקבל את הסיסמא לפתיחת התיקייה, יש ליצור קשר במספר 1-800-210-210. אלונה שכטר – פלסטיקה ואסתטיקה תשמח להעניק לך שירות.

16 שאלות ותשובות לניתוח שאיבת שומן

כיצד מתבצע ניתוח שאיבת השומן?

טרם שאיבת השומן, המנתח מסמן את אזור השאיבה המיועד בדומה לטבעות עץ או למפה טופוגרפית. הסימון נעשה על מנת לאפשר בזמן השכיבה הערכה מדויקת יותר של כמות השומן הנדרשת לשאיבה ומיקומה. כאן נכנסת המיומנות של המנתח לתפקיד. מנתח שאינו מיומן יכול להשאיר סימנים ובליטות אשר יהיה קשה מאוד לתקן.

ניתוח שאיבת שומן יכול להתבצע בהרדמה מקומית או בהרדמה כללית, במקרה של הרדמה מקומית המנותח מקבל תרופה בשתייה המונעת חרדה. בנוסף לכך, מבוצעות הזרקות הרדמה מקומיות, לאזורים בהם מבוצעים חרירי החדירה. חורי החדירה שאורכם כחצי סנטימטר, מבוצעים באיזורים נסתרים כמו קו התחתונים, מתחת לחזה, בבתי השחי, במפשעות, בטבור, בין הרגליים, בזרועות הפנימיות וכו׳.

הניתוח מתבצע באמצעות צינורית הקנולה. הקנולה הינה צינורית מתכת בעלת חרירים זעירים, המחוברת למערכת צינורות שמחוברים למכשיר שאיבה הדומה לשואב אבק. הקנולה, מוחדרת לשומן התת עורי, דרך חורים זעירים בעור ומגרדת את השומן תוך כדי תנועות קדימה ואחורה, בדומה למגרדת גבינה צהובה. קיימים מספר סוגי ראשים המותאמים לצרכים מסוימים כמו קצה צינור עם ריבוי פתחים לשאיבה אחידה, קצה צינור דמוי כפית וכו׳.

השומן נאגר לבקבוקים או מיכלים יעודיים, ישנם מקרים בהם משלבים את ניתוח שאיבת השומן עם הזרקתו באזור אחר בגוף, ההזרקות יכולות להיעשות לכל אזור בגוף שדורש נפח מחדש. אזורים נפוצים הם בפנים, להדגשת עצמות לחיים והסנטר, או נניח לאזורי הישבן או החזה על מנת למלא אותם ולהחזיר להם את הנפח שנאבד עם השנים.

בעקבות ההליך הכירורגי, עלולים לחוש כאב ואי נוחות קלה, העור עלול להיות נפוח וחבול במשך כמה ימים ודימום עלול להתרחש. בניסיון להפחית את הנפיחות, האזור המדובר יכוסה בתחבושת חזקה או בבד תומך. התפרים יוסרו או ימסו באופן טבעי לאחר שבוע עד עשרה ימים. נפיחות וחבורות עשויים להיעלם לאחר שלושה עד ארבעה שבועות, אבל זה עלול לקחת כשישה חודשים, עד שניתן יהיה לראות את התוצאה הסופית.

מהן השיטות לניתוח שאיבת שומן?

לניתוח שאיבת שומן יש מספר שיטות מקובלות:

  • שאיבת שומן בהמסה, שיטה זו היא הנפוצה ביותר. ההליך כרוך בהזרקת כמויות גדולות של תמיסה רפואית אל תוך האזורים שמהם מבקשים לשאוב את עודפי השומן, לעיתים התמיסה יכולה להגיע בנפחה לפי שלוש מנפח השומן אשר מיועד לשאיבה. התמיסה מורכבת מתערובת של חומר הרדמה מקומי, תרופה אשר גורמת להתכווצות כלי הדם ותמיסת מלח. חומר האלחוש בתרכובת מסייע לבטל את התחושה באזור במהלך הניתוח ולאחריו, ייתכן וזה יהיה סוג ההרדמה היחיד לו תזדקקו במהלך הניתוח. החומר שמכווץ את כלי הדם מסייע לצמצם את איבוד הדם, לצמצם את הופעתן של חבורות ונפיחויות במקום השאיבה לאחר הניתוח. תמיסת המלח מסייעת להסיר את השומן בקלות רבה יותר והיא נשאבת החוצה יחד עם רקמות השומן העודפות. ניתוח שאיבת שומן אשר מבוצע בדרך זו אורך בדרך כלל זמן רב יותר מאשר בשיטות האחרות.
  • שאיבת שומן סופר רטובה, השיטה דומה במהותה לניתוח שאיבת השומן בהמסה. השוני בין שתי השיטות טמון בכמות הנוזלים אשר משתמשים בהם בשיטה זו. בשיטה המדוברת, כמות הנוזלים המוחדרים לגוף שווה בנפחה לנפח רקמות השומן אשר מיועדות לשאיבה. שיטה זו צורכת זמן מועט יותר, אולם היא מצריכה בדרך כלל הרדמה על ידי מתן תרופת טשטוש דרך הוריד או הרדמה כללית.
  • שאיבת שומן בעזרת אולטרה סאונד, במהלך שיטה זו משתמשים בגלים אולטרה סוניים על מנת להמיס את תאי השומן. לאחר המסת תאי השומן, ניתן לשאוב את התאים אל מחוץ לגוף באמצעות ואקום. את האולטרה סאונד ניתן לבצע חיצונית בעזרת משדר מיוחד או פנימית בעזרת צינורית מיוחדת ומחוממת. ניתוח שאיבת שומן בהליך זה יכולה לסייע להסיר רקמה שומנית מאזורי רקמה צפופים במיוחד כמו אזור הגב העליון או אזור החזה אצל גברים אשר סובלים מחזה מוגדל. שאיבת שומן בעזרת אולטרה סאונד מיושמת לעיתים בשילוב עם שאיבת שומן בהמסה, כניתוח משלים.
  • שאיבת שומן עם החדרת קנולה רוטטת המקלה על תהליך השאיבה. לקנולה מתחבר מכשיר היוצר רטט, אנרגית הרטט מקלה על השאיבה, מזרזת את זמן השאיבה בחצי ובכך מפחיתה את זמן הניתוח ואת הסיכונים הקשורים לזמן הניתוח. ניתן גם להשתמש בסיום השאיבה בקנולת סל ורטט, ללא לחץ שלילי וזאת במטרה לערבל את השומן הנותר ברקמה ולהפחית חוסר אחידות במראה העור. החיסרון היחיד שלה הוא שהיא מעלה מעט את שיעורי שטפי הדם.
  • שאיבת שומן בלייזר, בקצה הקנולה, קיים סיב לייזר הצורב את השומן, רקמות החיבור והדרמיס, מה שמוביל למיצוק קל של העור. בנוסף, קרן הלייזר צורבת את כלי הדם באזור ובכך מפחיתה דימומים. החסרונות של שיטה זו הינם יצירת כוויות ושהיא לוקחת זמן רב יותר, ביחס לשאיבה ברטט. טיפול זה מתאים להידוק קו הלסת והצוואר, לשאיבות שומן בזרועות, ירכיים ועוד. הסיכון העיקרי בטיפול זה הם הפרעות עצביות אשר לרוב חולפות מעצמן.

מתי מבצעים שאיבת שומן בלבד ומתי רצוי לבצע שילוב עם ניתוח מתיחת בטן?

שאיבת שומן הוא הליך ניתוחי שנועד לפסל את הגוף על ידי הסרת שומן לא רצוי, בעוד הטיפול השני, מתיחת בטן, הוא הליך שנועד להיפטר מעודפי העור ולטפל בהתרופפות דופן הבטן, עודף עור ושומן בשיפולי הבטן. שני הניתוחים הללו משלימים זה את זה ומעניקים למטופל את התוצאות הטובות ביותר עבורו, בניתוח אחד בלבד.

הניתוח המשולב, כולל שאיבת שומן באזור הבטן, בדרך כלל מדובר בכמות משמעותית של שומן, מה שגורם לכרס להשתפל כלפי מטה. שאיבת השומן פותרת את בעיית ריכוז השומן שהצטבר באזור, אבל ישנה סבירות גבוהה להישארותם של עודפי עור, שאם לא יטופלו, יהוו בעיה עבור המטופל. לכן, משלימים את שאיבת השומן עם ניתוח מתיחת בטן, להסרת עודפי העור. במקרים אלו, שילוב שני הניתוחים בניתוח אחד, יעניק את התוצאה המיטבית עבור המנותח, גם סילוק ריכוז שומן וגם סילוק עודפי העור וקבלת בטן חדשה ומתוחה.

יתרונות נוספים בניתוח המשלב שאיבת שומן ומתיחת בטן, הם כמובן זמן וכסף. כאשר הניתוח משולב, אז כבר נכנסים לניתוח אחד הכולל הרדמה, התאוששות, החלמה והיעדרות ממקום העבודה בפעם אחת וכמובן, חיסכון כספי בעלויות בהשוואה לשני הניתוחים בנפרד.

חשוב להקפיד שניתוח משולב של שאיבת שומן עם מתיחת בטן יתבצע על ידי מנתח מנוסה ומיומן המבצע ניתוח משולב זה ביעילות ובפרק זמן סביר. רצוי שמשך הניתוח המשולב של שאיבת שומן ומתיחת בטן לא יעלה על חמש שעות כדי להימנע מתופעות לוואי וסיכונים הקשורים בהרדמה, דימום, זיהומים וכו. כאשר שוקלים הליך כזה יש לקחת בחשבון נתונים בריאותיים וגורמי סיכון כמו מחלת לב, או מחלת ריאות.

לא כל אחד מתאים לשילוב של ניתוח שאיבת שומן ומתיחת בטן, משום שיעילות והצלחת הניתוח תלויה מאוד בנתוני המנותח. מועמד אידיאלי יהיה, כאמור, בעל עור גמיש ואלסטי שיוכל להתאים עצמו בקלות למימדים החדשים והמופחתים של הגוף לאחר הוצאת השומן. לעומת זאת, כאשר מתבצעת שאיבת שומן במטופל בעל עור גמיש ואלסטי דיו, אין צורך במתיחת בטן. כמו כן, במצבים בהם מדובר בעור רפוי בלבד אשר זקוק למתיחה ואינו בעל מצבורי שומן עקשניים, ניתן להסתפק במתיחת בטן בלבד ללא ניתוח שאיבת שומן.

ניתוח פלסטי של שאיבת שומן אינה תרופת קסם. אם לא תקפידו לשמור על הרגלי תזונה נכונה ותפריט מאוזן, מצבורי השומן עלולים לחזור ובגדול. שאיבת שומן מיועדת למי שסובל משומן מיותר בכל מיני מקומות בגוף באופן שאינו אחיד. המטרה של שאיבת שומן אינה לרדת במשקל אלא למטרת עיצוב הגוף בעיקר, על מנת להוריד במשקל יש להקפיד על תזונה מאוזנת המשלבת פעילות גופנית וכן אורח חיים בריא בכלל, ובמקרים של שומן אשר ממש מסכן חיים יש צורך לעשות ניתוח לקיצור קיבה לסוגיו.

אחד האזורים הבעייתיים מבחינת הדימוי הנשי הוא הבטן. גם אם עובדים עליה במלוא העצמה בחדר הכושר, הקוביות המיוחלות לא ממהרות להגיע ונשים רבות מתקשות להפוך את הבטן לשרירית ושטוחה. בקרב נשים צעירות אין בעיה לבצע שאיבת שומן מהבטן. אך אחרי הלידות יש נשים שנוצרים על בטנן עודפי עור ללא שומן ויש נשים שמפתחות עודפי עור יחד עם רקמת שומן, וכך נולד אותו קפל ידוע שנוטה כלפי מטה. אצל נשים צעירות עם קפל בבטן ועור גמיש ניתן לבצע שאיבת שומן, אך נשים מבוגרות יותר זקוקות גם למתיחת בטן. שאיבת שומן לא תעזור לנשים מבוגרות עם עודפי עור מפני שמיקום הטבור במרכז הבטן קוטע את המשטחים מהם ניתן לשאוב, לכן בבטן העליונה ובבטן התחתונה עלולים להיווצר עודפי עור לא אסתטיים. במקרה כזה מתיחת בטן עדיפה על שאיבת שומן.

מתי לא ניתן לשלב בין ניתוח שאיבת שומן למתיחת בטן?

שאיבת שומן אינה מתאימה רפואית לאנשים שסובלים מעודף משקל משמעותי, שכן שאיבה של כמות גדולה של שומן בבת אחת מגדילה את הסיכון לסיבוכים. אחד הפתרונות לאנשים כאלה הוא ניתוח לקיצור קיבה.

אנשים מבוגרים מאוד עם בעיות רפואיות חמורות גם לא יוכלו לעבור ניתוח שאיבת שומן.

מה קורה לתאי השומן לאחר ניתוח לשאיבת שומן?

במידה ועברתם ניתוח לשאיבת שומן, בהאזור הנשאב לא יצוצו תאי שומן חדשים, אך תאי שומן במקומות אחרים יעולים להתחיל לתפוח. זאת הסיבה שמנותחים שעברו שאיבת שומן ולא מקפידים על דיאטה ועל אורח חיים בריא מתלוננים שהם מתחילים לתפוח במקומות אחרים שעד הניתוח היו רדומים או רזים יותר.

ההסבר לתופעה זו מכיוון שאנו נולדים עם מספר קבוע של תאי שומן. אלה תופחים או מתכווצים בהתאם למאזן הקלוריות שלנו. תאי שומן שנשאבו אינם נוצרים מחדש, ולכן את עודפי הקלוריות צוברים תאי שומן שנשארו במקומות אחרים.

לאיזה גיל מתאים ניתוח שאיבת השומן?

מומלץ לעבור את הניתוח לשאיבת השומן כל עוד העור גמיש, שכן לאחר שהוא מאבד את גמישותו, עלולה שאיבת השומן להותיר אותו רפוי ומדולדל. אצל רוב בני האדם שומר העור על גמישותו עד גיל ארבעים, ורק לאחר מכן הוא מאבד את התכונה הזאת.

עור הבטן של יולדת צעירה, חוזר לעצמו ללא שום קושי למרות המתיחה העצומה שעבר במהלך ההריון. לעומת זאת, העור של יולדת מבוגרת מתקשה לחזור לעצמו ונותר לעיתים רפוי ומדולדל. למרות הנאמר, ישנם אנשים רבים שהעור שלהם שומר על הגמישותו גם לאחר גיל ארבעים וגם אם העור כבר לא גמיש כמו פעם, עדיין ניתן לעבור ניתוח לשאיבת שומן, אלא שאז יש גם לסלק את עודפי העור הרפויים שנותרו על ידי ניתוח למתיחת בטן. זהו הליך פשוט למדי, אך הוא מותיר אחריו צלקות אחדות.

מה צריך לעשות לקראת ניתוח שאיבת השומן?

לקראת הניתוח, תצטרכו לבצע בדיקות דם בסיסיות, לרוב ספירת דם ותפקודי קרישה. במידת הצורך, יידרשו בדיקות נוספות לפי דרישות הרופא המנתח.

כחודש לפני הניתוח, יש להפסיק לעשן ולשתות אלכוהול, כמו כן, יש להפסיק ליטול ויטמינים, תוספי מזון ומדללי דם, כמובן בהתייעצות עם הרופא המטפל שלכם.

לפני הניתוח, יש להקפיד על צום מלא במשך 6 שעות לפחות, אסור לחלוטין לשתות מים, לאכול, ללעוס מסטיק או סוכריה. חשוב להתקלח באופן יסודי לפני הניתוח ולהקפיד לסבן היטב את האזורים שמהם מתוכננת שאיבת השומן.

הכנה נוספת שבדרך כלל נדרשים לעשות היא רכישת מחוך או חגורת לחץ שיולבש על האזור המנותח בתום הניתוח, על מנת שהמחוך או חגורת הלחץ יהיו תקינים אנו ממליצים לרכוש אותם דרכנו.

יש להכין בבית תרופות לשיכוך כאבים שהרופא המנתח המליץ עליהם.

כדאי להכין ביגוד נוח ועדיף חולצה מכופתרת מלפנים. יש לבוא עם כל הבדיקות אותן בצעת ולהגיע למרכז הרפואי במועד שנקבע מראש. יתרת התשלום תוסדר לפני תחילת הניתוח ולכן מומלץ להסדיר את שיטת התשלום. חשוב להגיע ללא תכשיטים.

בהגיעך, מנהלת שרות הלקוחות של ""אלונה שכטר – פלסטיקה ואסתטיקה"" תקבל אותך ותלווה אותך לחדר הקבלה. בחדר הקבלה, תבצענה האחיות בדיקת לחץ דם וחום ותמלאנה את פרטייך בתיקך האישי. בגדייך יוחלפו בחלוק כחול. הרופא המרדים ייפגש אתך ולאחר מספר שאלות והסבר, יחתימך על טופס הסכמה להרדמה.

בשלב זה, תתקיים פגישה נוספת בינך לבין הרופא המנתח, יובהרו השאלות האחרונות, הרופא המנתח יסמן את האזורים המיועדים לניתוח ויצלם אותך.

למה כדאי לך להגיע לאלונה שכטר – פלסטיקה ואסתטיקה?

החלטתם לעשות את הניתוח לשאיבת שומן, הגיע הזמן להיפגש עם מנתח פלסטי מומחה בתחום.

בפגישת הייעוץ, המנתח יבדוק אם אתם אכן צריכים לעבור ניתוח לשאיבת שומן, תקבלו אינפורמציה מלאה על הניתוח, על הסיכונים והתועלות. תוכלו כמובן לראות תמונות של לפני ואחרי ותגיעו יחדיו לתיאום ציפיות.

בימינו, יש עשרות מנתחים בארץ, צוות ״אלונה שכטר – פלסטיקה ואסתטיקה״ יהיה שם בשבילך מתחילת התהליך, יהיה שם בחדר הניתוח, ויהיה זמין עבורך בכל יום ובכל שעה גם אחרי הניתוח.

המנתחים שעובדים ב״אלונה שכטר – פלסטיקה ואסתטיקה״ הינם פלסטיקאים כירורגים ברמה הגבוהה ביותר. כולם מנהלים או ניהלו מחלקות בבתי חולים נבחרים בארץ. כולם עם תעודות מהארץ ומהעולם ובעלי ניסיון רב ועשיר, מה שמפחית באופן משמעותי את האפשרות לסיבוכים.

חדרי הניתוח ש״אלונה שכטר – פלסטיקה ואסתטיקה״ עובדים איתם משתמשים בטכנולוגיה החדישה ביותר, עם צוות אחיות ומרדימים ותיקים ומנוסים.

מה קורה לאחר ניתוח שאיבת שומן?

מיד לאחר הניתוח, תועברו להתאוששות מהירה ולאחר זמן קצר תוכלו כבר לקום ולהסתובב בכוחות עצמכם ולשוב לביתכם ללא צורך באשפוז. בזמן ההתאוששות בבית ייתכנו תחושות של אי נוחות, סימנים כחולים ונוקשות באזורים שנותחו, אך יחד עם זאת, הכאבים אינם דרמטיים וניתנים להרגעה בקלות על ידי משככי כאבים.

כמו כן, יכולה להתרחש הפרשה של נוזלים מן החתכים הזעירים לפרק זמן של מספר ימים, לכן יש מנתחים שנוהגים להשאיר בחתכים האלה צינוריות ניקוז למשך כמה ימים.. כבר ביום הניתוח מומלץ לקום מהמיטה ולבצע פעילות גופנית מתונה, לשם הפחתת הסיכון להיווצרות בצקות וקרישי דם. ניתן לשוב לפעילות שגרתית מלאה מספר ימים לאחר הניתוח.

לגבי האזור שבו נעשתה שאיבת השומן, במהלך שבוע שלאחר הניתוח נותר מקום הניתוח נפוח ובצקתי, לעיתים קרובות מופיעים עליו סימנים כחולים שמעידים על שטפי דם תת עוריים.

על מנת להוריד את הנפיחות במהירות, יש להקפיד על תחבושת לחץ מיוחדת לאזור המנותח. אם שאיבת השומן הייתה בבטן או בירכיים, מלבישים עליהן בתום הניתוח מחוך הדוק. את המחוך משאירים למשך כשבועיים והוא מסייע לעיצוב המקום שנותח. לאחר מספר ימים ניתן להסיר את המחוך כדי להתרחץ, אך לאחר הרחצה יש לחזור וללבוש אותו שוב.

אם שאיבת השומן נעשתה בגפיים התחתונות, מפעילים לחץ על המקום המנותח באמצעות חבישת גרביים אלסטיים במשך שבועיים לפחות.

לגבי הכאבים, האזור שנותח כואב לעיתים קרובות. לרוב מדובר בכאב קל יחסית אשר דומה לתחושה של התכווצות שרירים, ניתן להתגבר עליו באמצעות משככי כאבים רגילים. אסור להשתמש במשחות או בכדורים שמכילים מדללי דם ואסור להשתמש בנוגדי דלקות. אם הכאבים חזקים, ניתן לבקש מהרופא שלכם משככי כאבים חזקים יותר.

מנותח שעבר את הניתוח עלול לחוש כבדות, נפיחות וחוסר נוחות. תחושות הכבדות והחוסר נוחות חולפות בהדרגה ונעלמות לגמרי לאחר כחודש, אך תחושת הנפיחות עלולה להישאר עוד כמה חודשים, אפילו כחצי שנה.

מהם הסיבוכים האפשריים של ניתוח שאיבת שומן?

כאשר בוחנים את הסיכונים של ניתוח לשאיבת שומן, יש להבדיל בין שאיבת שומן קטנה במצבורי שומן ממוקדים, כמו בסנטר, לבין שאיבות שומן גדולות מאזורים נרחבים, כמו הירכיים והבטן. שאיבת שומן קטנה וממוקדת נחשבת לניתוח קל, עם תוצאות טובות, והסיבוכים האפשריים שלו נדירים מאוד וקלים. לעומת זאת, שאיבות שומן נרחבות עלולות לגרום גם לבעיות באזורים שמהם נשאב השומן וגם לבעיות במערכות גוף אחרות.

אחד הסיכונים הגבוהים בשאיבת שומן נרחבת הינו ירידה ברמת ההמוגלובין בדם בעקבות הניתוח. ההמוגלובין הוא מולקולה המורכבת מברזל וחלבון. תפקידו, לשאת את החמצן מהריאות לרקמות הגוף. כאשר נוצר מצב של המוגלובין נמוך לאחר הניתוח, לרוב המנתח ימליץ לקחת תוספת ברזל.

סיכון נוסף שמגיע עם ניתוח שאיבת שומן נרחבת הוא ערעור מאזן הנוזלים בגוף. יחד עם תאי השומן נשאבות בניתוח גם כמויות לא מבוטלות של מים. בעבר התפרסמו מקרים שבהם מתו בני אדם תוך כדי ניתוחים לשאיבת שומן. כאשר חקרו את המקרים האלו ראו שכל מקרי המוות אירעו בגלל שאיבה של יותר מחמישה קילוגרמים של שומן בבת אחת. לכן לא נהוג כיום לשאוב יותר מאשר 4 קילוגרמים של שומן בניתוח אחד.

אובדן תחושה, מצב זה נובע לרוב מזיהומים או מדימומים באזורים שבהם נעשו החתכים או לחלופין רגישות יתר, קשיי ריפוי של החתכים, בצקות והיווצרות כתמים על העור. התופעות האלה אמורות לחלוף בתום שבוע מיום הניתוח לכל היותר.

שטפי דם נפוצים מאוד בניתוחי שאיבות שומן ולמעשה אינם באמת מוגדרים כחלק מסיבוכים, אלא כחלק מתהליך ההחלמה. שטפי הדם חולפים תוך שבועיים עד חודש מיום הניתוח. לרוב הם יורדים מטה עם הגרביטציה ומחליפים את צבעם עד להיעלמותם. ניתן לזרז את היעלמותם על ידי קומפרסים של מים חמימים, הרמת האיבר השאוב, מסאז׳ים, וכו׳.

בצקות, בדומה לשטפי הדם מדובר בתהליך טבעי. הבצקות עלולות אף לגרום לעליה במשקל לאחר שאיבת שומן גדולה. הבצקות אמורות לעבור לאחר כארבע חודשים. חשוב לבצע מסאז׳ים לימפטיים לאחר הניתוח, זאת מכיוון ‏שתאי דלקת ותאי יצור רקמות חיבור, יכולים להגיע לאזור הבצקת הנוזלית, ליצור רקמות חיבור שיגרמו לנפיחות נוקשה באזור ותפחית את תוצאות השאיבה. כמו כן יש לחבוש את האזור המנותח בחבישה אלסטית או מלבוש לחץ במשך חודש עד שישה שבועות. שאר הטיפול זהה לזה של הטיפול בשטפי הדם.

צלקות כפי שתואר קודם, מוסתרות בקפלים הטבעיים של הגוף, בקו תחתון, בקו החזיה, תחת החזה ובחלקי עור פנימיים כמו בירך הפנימית או הזרוע. לצלקת בדרך כלל יש שלב ראשון שבו היא קווית, לאחר מזה מאדימה ומתנפחת ולבסוף שוב מתבהרת מטשטשת ומשטחת. תהליך זה אורך עד כשנה וחצי. ניתן לזרז את תהליך זה על ידי חבישות לחץ או מריחת משחות על הצלקות. צלקת היפרטרופית הינה צלקת מורמת, נוקשה, אדומה, מגרדת וכואבת. אופיינית לכהי עור. בעיקר, בגב ובחלק האמצעי קדמי של החזה. הצלקת נרפאת ללא כל טיפול לאחר כשנה וחצי. קלואיד הינה הצטלקות שחורגת מגבול החתך המקורי. דומה קלינית לצלקת היפרטרופית, גם הקלואיד נפוץ יותר בכהי עור. הטיפול בקלואיד, חבישות אלסטיות, מלבושי לחץ, טיפול בלייזר והקפאות בחנקן נוזלי לתוך הצלקת.

הצטלקות פנימית יכולה להופיע במסלול בו הקנולה שאבה את השומן, לעיתים יכולים להיווצר נוקשיות. נוקשיות אלה מתרככות עם הזמן. לעיתים נדירות יש לטפל בהן או לכרות אותן.

חוסר אחידות בעור, בשאיבת שומן אגרסיבית, לא מבוקרת ושטחית, יכולים להיווצר שקעים ותלוליות. הטיפול בבעיה היא קשה. ניתן לערבל את השומן הנותר בדומה למגרפה בעזרת קנולת סל. ניתן להזריק שומן לשקעים ולשאוב מהתלולית. כמו כן ניתן למצק את העור בלייזר. במקרים קשים מאוד, יש צורך במתיחת עור. מנתח מומחה בשאיבות שומן יפחית משמעותית סיכון זה.

סרומה הינה היווצרות נוזלים בחלל הניתוחי. ניתן לטפל על ידי שאיבה או ניקוז האזור.

חוסר תחושה, בדרך כלל נובעת משטפי הדם ועוברת תוך מספר ימים. לעיתים נדירות יכולה להיות פגיעה בעצב התחושתי, עם חזרה איטית של התחושה ובמקרים נדירים ביותר איבוד התחושה לצמיתות.

השמנה מואצת באזורים אחרים, כיוון שמספר תאי השומן קבוע וההשמנה נובעת מההתנפחות שלהם. הדבר יביא לזאת שאם הפצינט לא ישמור על תזונה נכונה ויעלה במשקל, הוא ישמין באזורים חדשים בגוף ולא באזור הנשאב.

פגיעה באיברים פנימיים הינה סיבוך נדיר ביותר. נובע משאיבה לא מבוקרת ואגרסיבית. הטיפול על ידי השגחה או ניתוח, תלוי בחומרת הנזק. כמובן שמנתח מקצועי המומחה בשאיבות שומן יפחית סיכון זה באופן משמעותי.

הרעלת לידוקאין עקב מינון יתר של הרדמה מקומית. מתבטא בטעם מתכתי בפה, הפרעות ניורולוגיות והפרעות של קצב הלב. הטיפול על ידי טיפול תומך. סיכון זה יורד באופן משמעותי כאשר מבצעים את הניתוח בבית חולים מסודר עם מרדים מקצועי ומנוסה.

זהו לא ממש סיבוך אך חוסר סיפוק מהתוצאה יכול להשפיע על המנותח, הן עקב שאיבה בלתי מספקת והן עקב בצקות והיווצרות רקמות חיבור לאחר מכן. במקרה הצורך ניתן לבצע שאיבה חוזרת. התאמת צפיות ומנתח מומחה יוכלו למנוע תופעה זו.

חוסר סימטריה הינה תופעה שנובעת כאשר מתבצעת שאיבה ללא מדידת השומן שנשאב. ניתן לטפל על ידי שאיבה או הזרקת שומן לאותם איזורים.

דימום פנימי הינו סיבוך שיכול לקרות בחלל השאיבה, לכן ישנה חשיבות רבה במלבושי הלחץ. במקרים קלים אפשר לנקז וללחוץ על האזור, במקרים קשים יותר, יש צורך במתן מנת דם והשגחה.

זיהומים הינם מקרה נדיר מאוד בניתוח שאיבת שומן, אך למרות זאת במידה ונוצר זיהום ניתן לטפל על ידי אנטיביוטיקה לפי המלצת הרופא המנתח או רופא המשפחה.

קרישי דם נדירים מאוד בניתוח שאיבת שומן, סיבוך זה מטופל בנוגדי קרישה, קריש הדם יכול לנדוד בגוף לאזור הריאות ולגרום לחסימתם.

קריש שומן גם הוא מקרה נדיר ביותר, חתיכת שומן חופשי הנכנס למחזור הדם, מטופל על ידי טיפול תומך.

מתי ניתן לחזור לשיגרה לאחר ניתוח שאיבת שומן?

במהלך השעות הראשונות שלאחר הניתוח, לא נחוש דבר עקב פעילות חומרי ההרדמה המקומיים. לאחר מכן, בימים הראשונים יהיו כאבים באזור המנותח. ניתן ורצוי להקל על הכאב במשככי כאבים. הכאבים ימוגו בהדרגה ולאחר כשבוע בקושי שנחוש אותם. בדרך כלל יחלפו הכאבים לחלוטין לאחר כחודש וחצי. בעיקרון, אין בעיה לחזור לפעילות מתונה כבר ביום שלאחר הניתוח. את פעילות הספורט יש לדחות בערך חודש וחצי.

בחלק מהמקרים, ישנו כאב במשך מספר חודשים, כאשר נוגעים באזור שנשאב.

לעיתים קרובות, ביממה הראשונה, תהיה הפרשה של דם מדולל בנוזלי תמיסת הטומסנט, דרך חרירי החדירה. ניתן להניח חבישה סופגת או מגבת מכובסת על האזור.

שטפי הדם כאמור, יורדים מטה עם הגרבטציה ומחליפים את צבעם עד שנעלמים, הם נמוגים לאחר כשבועיים עד חודש ימים. והבצקות, נמשכות כשלושה עד ארבעה חודשים.

במידה והוזרק שומן, כמחציתו יספג תוך שלושה עד ארבעה חודשים, אך המחצית שנקלטה תישאר לעד. בתום תקופה זו נראה את התוצאה הסופית.

מהן ההוראות לאחר ניתוח שאיבת שומן?

ניתוח שאיבת שומן נחשב להליך בטוח אך עם זאת למרות שמטרתו של הניתוח ברורה, זהה, וידועה מראש, הניתוח עצמו הוא אינדיבידואלי ושונה מאדם לאדם, והדרך להשיג את אותה מטרה משתנה בין מקרה למקרה. לכל אחד יש מבנה גוף שונה, תגובה שונה להליך הכירורגי והבדלים בתהליכי הריפוי, ולכן יתכנו גם הבדלים בין אחד לשני בתופעות הלוואי ובסיבוכים.

בסיום הניתוח, המנותח יישאר להשגחה של מספר שעות. רצוי לקום מהמיטה מוקדם ככל הניתן ולהלך. שכיבה ממושכת מעלה שיעורי סיבוכים.

אין להשתמש במדללי דם כדי לא לגרום לדימום במקום הניתוח. יש לקחת נוגדי כאבים לפי הצורך.

לאחר שבוע, יש להגיע לביקורת ראשונה במרפאה, לפני הביקורת יוכל המנותח להוריד את המחוך, להתקלח, לכבס את המחוך, לייבש וללבוש אותו שוב למשך החודש וחצי הקרובים, מלבד בזמן הרחצה. זאת על מנת להפחית אפשרות של בצקות וסרומות. ניתן להתרחץ עם מלבושי הלחץ וליבשם עם מיבש לא חם.

התפרים של החרירים מתכלים מעצמם ואין צורך להסירם, הם יפלו לאחר כחודש. גם את המדבקות נייר שעל התפרים אין צורך להסיר והם פשוט יפלו לבד.

ניתן להיכנס לים או לבריכה כשבועיים לאחר הניתוח. כמו כן מומלץ לבצע מסאז׳ לימפטי לאזור הניתוח על מנת להפחית את היווצרות הבצקות.

יש לחזור באופן הדרגתי לפעילות רגילה ואפילו ספורטיבית ולאחר כשישה שבועות ניתן לחזור לפעילות מלאה.

רצוי להפחית את חשיפת הצלקות לשמש במשך שנה.

יש לך שאלות נוספות לגבי ניתוח שאיבת שומן?

צוות חברת "אלונה שכטר – פלסטיקה ואסתטיקה" כאן בשבילך לכל שאלה. נשמח להעניק לך שירות וחוויה שלא תשכחי. מוזמנת ליצור איתנו קשר כבר עכשיו במספר 1-800-210-210.

המאמר נכתב בעזרת רופאים מומחים בתחום כירורגיית הפנים. מנתחים בעלי ניסיון רב החברים באיגוד הרופאים בישראל.

קראו עוד בבלוג שלנו

post-image
מדוע שנרצה לבצע תהליך הוצאת שתלים מהחזה?

עם ניתוח הגדלת חזה, נשים יכולות להשיג את גודל החזה שתמיד רצו - בבטחה וביעילות. אבל למרבה הצער, הסיפוק שמגיע עם ההליך, לא תמיד מחזיק...

להמשך קריאה
post-image
חושבים על ניתוח מתיחת פנים? היכנסו וקראו

אין צורך להתפשר על מראה מבוגר, למרות שהתבגרתם. עם המנתחים הפלסטיים המיומנים בקליניקת אלונה שכטר בע"מ, תוכלו לנטרל את השפעות הזמן ולהחזיר את המראה הצעיר...

להמשך קריאה
post-image
מתי מתעורר הצורך בניתוח מתיחת בטן היקפית?

מתיחת בטן היקפית פותחה כדי לטפל בעור התלוי הרופף של הבטן, המותניים, הגב התחתון והישבן אצל נשים וגברים. בקליניקת אלונה שכטר בע"מ, שמתמחה בניתוחים פלסטיים...

להמשך קריאה

דימוי גוף, קבלת החלטות ואהבה עצמית הם נושאים שמדברים אלייך?

הירשמי לניוזלטר שלנו ותקבלי
icon

סיפורים אישיים של נשים

icon

מאמרים בנושאי דימוי גוף, השפעת הזמן על הגוף שלנו ומודלים לקבלת החלטות

icon

מבצעים והצעות מיוחדות

מלאו פרטים